Programy UE

09 stycznia 2024

Jaki był dla Kościana rok 2023? Podsumowanie burmistrza

Początek roku to nowe wyzwania, ale i czas podsumowań tego, co udało się osiągnąć w minionym roku. A jest tego sporo i warto o tym przypomnieć, by piętrzące się problemy nie przysłoniły nam obrazu całości.

Jaki był dla Kościana rok 2023? Pomimo bardzo trudnej sytuacji finansowej był to rok rozwoju. Wartość miejskiego majątku wzrosła i poprawiła się jakość świadczenia wielu usług. Zakończyliśmy wielkie, wieloletnie inwestycje i rozpoczęliśmy nowe, których realizacja rozpocznie się lub zakończy w tym roku.

Z pewnością najważniejszym wydarzeniem było zakończenie rewitalizacji Rynku i ulicy Wrocławskiej przerywanej przez pandemię, wojnę w Ukrainie i bankructwo wykonawcy oraz zakończenie rozłożonej na etapy termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 4. Z nowych zadań warto wymienić dużą inwestycję w modernizację oświetlenia ulicznego, rozpoczęcie przebudowy nowej siedziby Środowiskowego Domu Samopomocy, termomodernizację „jedynki”, budowę kotłowni w Ośrodku Rehabilitacyjnym. Do listy ubiegłorocznych dokonań należy doliczyć pozyskanie promes na ponad 10 milionów złotych na inwestycje drogowe, których realizację rozpoczniemy w tym roku.

Rynek i ulica Wrocławska

Założenia i szczegóły rewitalizacji Rynku i ulicy Wrocławskiej opracowano w poprzedniej kadencji samorządu. Gdybym uczestniczył w tym procesie zgłosiłbym wiele uwag. W praktyce mogliśmy jedynie wprowadzać drobne korekty podczas realizacji inwestycji. Jednak, to nie sam projekt był głównym problemem, a splot zdarzeń, który sprawił, że największy remont ratusza w jego 230-letniej historii oraz przebudowa nawierzchni Rynku i ulicy Wrocławskiej trwały łącznie ponad cztery lata. Te niekorzystne i niezależne od miasta zdarzenia wpłynęły także na to, że szacowany na 8 milionów złotych koszt inwestycji sięgnął 15 milionów. Musieliśmy się wykazać ogromną determinacją i podjąć duży wysiłek, aby dokończyć ten projekt. Bardzo wysoko naszą pracę ocenił marszałek województwa podczas podsumowania projektu.

Przypomnę, że pierwsze opóźnienia i wzrost kosztów pracy i surowców było następstwem pandemii koronawirusa. Następnie prace na Rynku przerwała rosyjska agresja na Ukrainę. Główny wykonawca inwestycji opierał się na pracownikach z Ukrainy, których nagle zabrakło. Przerwane łańcuchy dostaw, inflacja i kilkukrotny wzrost cen materiałów doprowadziły wykonawcę do bankructwa. Znalezienie firmy, która podjęłaby się dokończyć prace było trudne. Różnica w cenach najtańszej i najdroższej oferty wynosiła aż 4 miliony złotych. Nikt nie potrafił określić, czy mamy do czynienia z przeszacowaniem czy niedoszacowaniem zakresu prac. Wybraliśmy wykonawcę z Leszna, który dokończył inwestycję. Kończenie pracy, którą ktoś rozpoczął nie jest łatwe, co wykazały usterki, które ujawniły się po oddaniu Rynku do normalnego użytkowania. Obecnie prowadzone są naprawy gwarancyjne. Najważniejsze, że Rynek znów tętni życiem i organizowane są na nim imprezy.

Koncentrując się na problemach na dokończeniu płyty Rynku zbyt mało uwagi poświęcamy zrewitalizowanemu ratuszowi. Dzięki podjazdom i windzie cały obiekt jest wreszcie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Na parterze można oglądać dziewiętnastowieczną kasę pancerną, a gruntownie przebudowane muzeum regionalne zbiera słowa uznania za bardzo ciekawe aranżacje wystaw stałych. Przygotowujemy też nową salę do spotkań w ratuszu, a wiosną na płycie Rynku powstanie pierwszy ogródek gastronomiczny.

Termomodernizacja szkół

W ubiegłym roku zakończyliśmy rozłożoną na etapy termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 4. To co początkowo miało być „tylko” głęboką termomodernizacją zamieniło się w największy remont w sześćdziesięcioletniej historii szkoły.
Głęboka termomodernizacja energetyczna obejmowała budynek szkoły, salę gimnastyczną i halę sportową. Łączna powierzchnia użytkowa budynków poddanych termomodernizacji wynosiła ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych. Szkoła ma nowe okna i drzwi, nowy system centralnego ogrzewania i ciepłej wody wspomagany przez pompy ciepła i panele fotowoltaiczne, energooszczędne oświetlenie, docieplone elewacje oraz dach szkoły i hali sportowej.

Poza termomodernizacją przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę prace remontowe na wszystkich kondygnacjach. Budynek ma nowy dach, nową sieć elektryczną, nową sieć kanalizacyjną i deszczową. Wyremontowano korytarze, klasy, stołówkę. Przebudowana kuchnia zyskała nowe wyposażenie. Przed szkołą powstała zatoka umożliwiająca szybkie i bezpieczne opuszczenie auta przez uczniów dowożonych do szkoły samochodami. Łącznie, miasto zainwestowało w „czwórkę” ponad 13 milionów złotych. Tak gruntownej przebudowy nie przeszła dotąd żadna z kościańskich szkół.

Miniony rok to także początek remontu stuletniego gmachu Szkoły Podstawowej nr 1. Za blisko 1,5 miliona złotych przebudowaliśmy dach i rozpoczęliśmy kompleksową termomodernizację budynku i hali sportowej. Ta część inwestycji kosztować będzie ponad 7 milionów złotych.

Uruchomienie pasywnego przedszkola

We wrześniu Samorządowe Przedszkole nr 2 przeniosło się do nowej siedziby przy ulicy Ludmiły Klaus. To kolejna, skomplikowana inwestycja odziedziczona po poprzednikach. Nową siedzibę przedszkola wykonano w technologii pasywnej. Opiera się na trzech podstawowych kryteriach: minimalizowaniu zapotrzebowania na energię, maksymalnym komforcie użytkowania zarówno jeżeli chodzi o stałą temperaturę, jak i świeżość powietrza, oraz na trwałości budowli. Nowatorskość projektu zaowocowała licznymi problemami podczas realizacji, co spowodowało trzyletnie opóźnienie prac, a co za tym idzie wzrost kosztów inwestycji. Najpoważniejszym problemem był spór z firmą, która wygrała przetarg na montaż stolarki okiennej. Dostarczone okna nie spełniały bowiem wysokich parametrów określonych w dokumentacji projektowej. Wstrzymało to prace na kilkanaście miesięcy. Ostatecznie problem udało się rozwiązać i w ostatnich dniach sierpnia przedszkole przeszło wszystkie wymagane kontrole, które potwierdziły, że jest gotowe do przyjęcia dzieci. Do wykonania pozostało trochę prac na zewnątrz obiektu.

Pozostałe, milionowe inwestycje

Latem rozpoczęliśmy przebudowę zabytkowej kamienicy przy zbiegu ulic Piłsudskiego i Grodziskiej, do której przeniesiemy Środowiskowy Dom Samopomocy. Koszt inwestycji przekracza 5,6 miliona złotych. Za milion złotych wykonano nową kotłownię w Ośrodku Rehabilitacyjnym.

Rozpoczęliśmy budowę energooszczędnego oświetlenia ulicznego, w ramach którego powstanie 140 nowych lamp. Na ten projekt wydamy 1,3 miliona złotych. Ruszyły przygotowania do wartej 4,5 miliona remontu ulicy Bocznej, a jednym z ostatnich działań w zakresie inwestycji w roku 2023 było ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu i wybudowanie dwóch zadaszonych kortów tenisowych i boisk wielofunkcyjnych z zapleczem socjalnym, które powstaną w pobliżu krytej pływalni. Ta inwestycja kosztować będzie blisko 5 milionów złotych.

Sześć tysięcy metrów kwadratowych

Do sukcesów minionego roku, który – jestem o tym przekonany - zostanie doceniony po latach, zaliczam bezpłatne pozyskanie dla miasta działki o powierzchni ponad sześciu tysięcy metrów kwadratowych przy ulicy Okrężnej. O ten plac otoczony nowymi osiedlami staraliśmy się przez dwanaście lat. Słałem wiele listów, prowadziłem wiele rozmów. Kolejni wojewodowie konsekwentnie odmawiali przekazania placu proponując nam jego kupno. W końcu, dzięki współpracy z parlamentarzystami, dotarliśmy z naszymi argumentami do wojewody i Kościan otrzymał ten teren za darmo. Zamierzamy zamienić go w zielony skwer z placem zabaw dla dzieci. Mieszkańcy nowopowstałych osiedli będą mieli miejsce wypoczynku i integracji.

Pieniądze na inwestycje drogowe

Listę ubiegłorocznych dokonań zamyka pozyskanie promes na ponad 10 milionów złotych na inwestycje drogowe, których realizację rozpoczniemy w tym roku. Obejmą one ulice: Wodną, Garbarską, Masztalerza, Modrzewiową, Kochanowskiego, Iwaszkiewicza, Słowackiego, Prusa, Jodłową i Kraszewskiego.

Dziesiątki dużych, setki małych, tysiące drobnych

Wspomniałem tylko o inwestycjach wartych miliony złotych, a przecież równolegle miasto realizowało dziesiątki zadań o wartości kilkuset, kilkudziesięciu, kilkunastu i kilku tysięcy złotych, równie ważnych dla podnoszenia poziomu życia, jak te sztandarowe. Każdy z wymienionych projektów wymagał dużego zaangażowania pracowników urzędu i podległych mu jednostek, za co serdecznie dziękuję. Tym bardziej, że warunki w jakich działaliśmy były bardzo trudne. Dziękuję także państwu radnym za wsparcie, krytykę i kontrolę.

Dziękuję Kościaniakom za wszystkie ubiegłoroczne aktywności, dzięki którym nasze miasto się rozwija. Mam nadzieję, że rozpoczynający się rok przyniesie naszej wspólnocie wiele powodów do dumy z Kościana.

Piotr Ruszkiewicz
Burmistrz Miasta Kościana