Programy UE

17 lutego 2012

„Kryptonim Wolność”

W czwartek 16 lutego 2012r. Kościan zamienił się w powstańcze miasto sprzed 93 lat.

Na ulicach miasta rozgrywana była gra miejska „Kryptonim Wolność”, odtwarzająca w przestrzeni miejskiej „małe zwycięstwa” skautów, czyli historię odbicia broni z niemieckiego arsenału usytuowanego w szpitalu psychiatrycznym w Kościanie w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 roku przez grupę nastoletnich harcerzy z kościańskiej Rezerwy Skautowej im. Jana III Sobieskiego i wyzwolenia przez nich miasta. Na projekt, który miał przybliżyć młodzieży zapomniane historie kształtujące dzieje Polski, wzbudzić fascynację regionalizmem i wzmocnić więź młodych ludzi z małą ojczyzną, miasto Kościan uzyskało dofinansowanie z Fundacji BZWBK w ramach programu grantowego „Bank Ambitnej Młodzieży”.
Grę poprzedziła edukacja historyczna w szkołach, czyli lekcje „ożywionej” historii z mundurami i rekwizytami z okresu powstania, zachęcające młodzież do współuczestnictwa.
Tajemnice powstania i bohaterskie działania członków Rezerwy Skautowej, podczas lekcji i gry, przybliżali rekonstruktorzy z firmy Artyleria z Poznania.
Około 85 młodych osób w wieku od 14-26 lat z Kościana i okolic odkrywało na tajnych misjach na nowo historię miasta, jego tajemnice i zapomniane zakątki. Kościan stał się wielką planszą, a uczestnicy graczami rozwiązującymi zagadki.
Gracze startowali z punktu werbunkowego zorganizowanego w Ratuszu w Muzeum Regionalnym, skąd byli prowadzeni tajnymi instrukcjami przez miejsca w mieście związane z powstaniem. Zdobywali punkty za wykonanie zadań takich jak np. szkolenie wojskowe, odnalezienie dezertera, rozbrojenie Niemca, odnalezienie grobu powstańca, czy zdobycie broni z arsenału niemieckiego. Na zakończenie gry zwycięska drużyna wspólnie z rekonstruktorami zainscenizowała „zdobycie arsenału” przy Pl. I. Paderewskiego i wywiesiła polską i powstańczą flagę na murach szpitala.

Wygrała drużyna nr 3 w składzie:
Dowódca: Aleksander Szajek
Wojciech Szajek
Kacper Schmidt
Bartosz Wyrzykiewicz
Hubert Zemler

II Miejsce zajęła drużyna nr 10:
Dowódca: Jakub Kąkolewski
Fryderyk Małecki
Miłosz Majorczyk
Joanna Linke
Dominika Woś
Konrad Łukaszyk
Kacper Pietrasz

III Miejsce - drużyna nr 13:
Dowódca: Grzegorz Sekuła
Jędrzej Mądry
Mateusz Gryś
Mateusz Waliszewski

Podczas akcji „Kryptonim Wolność” gazeciarz roznosił powstańczy „Kościański dodatek nadzwyczajny”, który w całości zamieszczony został poniżej. Całą akcję rozbrojenia garnizonu broni przez kościański tajny oddział zbrojny wraz z tłem historycznym wydarzeń w Wielkopolsce i Ziemi Kościańskiej opisał w nim autor tekstów, regionalista Jan Pawicki.

Gra miejska angażowała w akcje patriotyczne młodzież oraz obserwatorów odtwarzanych w przestrzeni miejskiej wydarzeń, przybliżając podczas eventu wątki historyczne Kościana.