Programy UE

„Twarze” Bogdana Ludowicza - wystawa

W czwartek, 24 listopada, o godzinie 18.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kościanie obędzie się wernisaż wystawy zdjęć zmarłego w ubiegłym roku Bogdana Ludowicza.

Na wystawie prezentowane będą portrety znanych Kościaniaków autorstwa Ludowicza, które publikowane były na okładkach miesięcznika „Wiadomości Kościańskich” oraz nigdy nie publikowane zdjęcia z cyklu „Przechodnie”.

- Nie wiem dokładnie, bo nie policzyłem, ile Bogdan wykonał portretów i zamieścił w „WK”. Szacowaliśmy kiedyś, że miał w swoim dorobku ponad tysiąc „Twarzy” i zamierzał „na starość” doskonalić się w portretowej fotografii artystycznej. Mieliśmy nawet zamysł, aby wydać album z portretami ludzi, których uwiecznił. Los chciał inaczej. W ponad rok po Jego śmierci na wystawie pt. „Twarze” przypominamy niektóre okładki „Wiadomości Kościańskich” z czasów fotografii analogowej. Nie wszystek umarłeś Bogdanie, nie wszystek… - napisał we wstępie do wystawy redaktor Jerzy Zielonka.

Obok reprodukcji okładek „WK” na wystawie obejrzeć będzie fragment dokumentu realizowanego w roku 2014 przez duet Bogdan Ludowicz i Paweł Sałacki. Autorzy fotografowali przechodniów na kościańskim Rynku na tle powiększonej pocztówki datowanej na lata 1906-1914. Nawiązywali w ten sposób do ulicznych portretów z roku 2008 wykonanych przez Andrzeja Florkowskiego w ramach cyklu PROJEKT PKS. Prezentowane zdjęcia nigdy wcześniej nie były publikowane.

Organizatorami wystawy, nad którą patronat sprawuje Burmistrz Miasta Kościana Piotr Ruszkiewicz są: Muzeum Regionalne im. dra med. Henryka Florkowskiego w Kościanie, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Tomaszewskiego w Kościanie, portal „koscian.net” i redakcja „Wiadomości Kościańskich”. Wystawa czynna będzie do 10 grudnia 2022 roku.