Programy UE

83. rocznica napaści sowieckiej na Polskę

W sobotę 17 września upamiętniono 83. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. Na Starym Cmentarzu Parafialnym w Kościanie pod Krzyżem Katyńskim przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów w hołdzie poległym.

17 września 1939 roku to symboliczny początek sowieckiej dominacji nad Polską trwającej przez kilkadziesiąt następnych lat. Dominacji, z której uwolniliśmy się dopiero w latach 90-tych minionego wieku. Wspominamy wydarzenia sprzed 83 lat i ich dramatyczne konsekwencje wsytuacji szczególnej. Za naszą wschodnią granicą znów spadają bomby, giną ludzie, popełniane są wojenne zbrodnie - podkreślił w okolicznościowym przemówieniu Burmistrz Piotr Ruszkiewicz.
Przypominamy, że Krzyż Katyński został odsłonięty w 2007 roku na Starym Cmentarzu Parafialnym w Kościanie. Umieszczony został na kamiennym postumencie ze śladami po kulach karabinowych. Po obu stronach podstawy krzyża znajdują się tablice z nazwiskami zabitych przez NKWD mieszkańców Ziemi Kościańskiej.
Samorząd Miasta Kościana reprezentowali: Burmistrz Piotr Ruszkiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana Dawid Olejniczak oraz Zastępca Burmistrza Miasta Kościana Przemysław Korbik.