Programy UE

Akademia FILMOWA (5)

Miejscowość: Kościan
Miejsce: KOK
Data zakończenia: 2022-05-20
Organizator: KOK

Kościański Ośrodek Kultury zaprasza zainteresowanych filmem oraz historią kina na piąty wykład dra Wiesława Kota - Akademia FILMOWA (5) w piątek 20 maja 2022 r. o godzinie 8:00, sala kinowa KOK.

Wątki, które poruszymy podczas piątego wykładu:

  •  Gollum, czyli film kręcony w komputerze.

Nazwa "Gollum" wywodzi się od dźwięku jego bulgoczącego, duszącego kaszlu. Jego życie wykraczało daleko poza jego naturę, co było skutkiem posiadania Jedynego Pierścienia. Gollum miał około 589 lat, kiedy umarł, co było niezwykłym wiekiem jak na stworzenie, które kiedyś było hobbitem. Jego głównym pragnieniem było odzyskanie Pierścienia, który go zniewolił. Ścigał ten pierścień przez wiele lat po tym, jak Bilbo Baggins znalazł go w jaskini Golluma w Górach Mglistych.

  •  Horror filmowy. Dlaczego kochamy się bać?

 Horrory nie tak skrajne, te ze średniej półki mają też swoje ulubione tematy. Na przykład atak zombie, czyli „żywych trupów”, które wybrały się zawładnąć a to amerykańską aglomeracją, a to samotnym domkiem na wzgórzu. Dane amerykańskie – choć niekompletne – przynoszą liczbę 541 tytułów, w których posłużono się tymi straszakami, wywiedzionymi z religii voodoo. 

  •  "Ręce do góry! To jest napad!"

Z czarnym kryminałem spokrewniony jest gatunek filmowy o angielskiej nazwie heist movie, czyli film opowiadający o napadzie, najczęściej na bank i o tym, co z tego wynikło. Filmów o napadach były tysiące, wybieramy – sygnalnie – kilka znaczących dokonań tego gatunku. W filmie „Asfaltowa dżungla" Johna Hustona z 1950 roku, według niektórych najczarniejszym z czarnych kryminałów, grupa przypadkowo dobranych rabusiów przymierza się do rabunku klejnotów. Każdy z inną motywacją, każdy też kończy inaczej.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych filmem na piąty wykład dra Wiesława Kota. Bądźcie aktywnymi słuchaczami, nie zaśpijcie na kolejny wykład w piątek, 20 maja o 8 rano - do zobaczenia w kinie KOK.              

Więcej na stronie KOK.