Programy UE

Edward Stróżyk

Pan Edward Stróżyk urodził się 28 sierpnia 1912 roku w Dzięczynie, w powiecie gostyńskim.

Nauki pobierał w Szkole Przygotowawczej im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu, Państwowym Gimnazjum im. Św. Stanisława Kostki w Kościanie. Ukończył Dywizyjny Kurs Podchorążych Rezerwy w Poznaniu, studia podyplomowe 2-letnie – Studium Gospodarcze przy Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Był oficerem legendarnego 55 pułku piechoty w Lesznie, a w latach 1935 – 1939 żołnierzem generała Stefana Grota Roweckiego. Brał udział w kampanii wrześniowej. Był oficerem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Bojowej placówka ,,Kościan’’ (1940-1941). Został wywieziony na przymusowe roboty do miejscowości Schipkau, skąd zbiegł. Od 1942 r. był oficerem Armii Krajowej w dyspozycji Inspektoratu Rejonowego w Lesznie. Walczył jako żołnierz II Armii Wojska Polskiego. Po wojnie inwigilowany przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Kościanie, współpracy z UB nigdy nie podjął. Do stopnia majora został awansowany w 2001 r. Był współzałożycielem Instytutu im. Generała Stefana ,,Grota’’ Roweckiego w Lesznie, seniorem korpusu oficerskiego garnizonu WP w Lesznie.

Pan Edward Stróżyk był wybitnym i wszechstronnym sportowcem, który uprawiał lekkoatletykę i gry zespołowe. W Kościanie bronił barw klubowych ,,Sarmacji’’, GKS ,,Hellada’’, TG ,,Sokół’’, KS ,,Unia’’. Po 1956 r. włączył się – jako działacz – do wspierania odradzającego się sportu kościańskiego. Przez wiele kadencji wchodził w skład ścisłego zarządu MKKS ,,Obra’’. Opiekował się głównie sekcją koszykówki.

Był członkiem założycielem (w 1956 r.) Klubu Oficerów Rezerwy w Kościanie, członkiem Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, członkiem honorowym Stowarzyszenia Absolwentów Gimnazjum i Liceum w Kościanie.

Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalami ,,Za zasługi dla LOK’’, ,,Za zasługi dla Obronności Kraju’’, honorowymi odznakami za zasługi dla Poznania, Leszna, Śląskiego Okręgu Wojskowego. Uhonorowany został nagrodą Wiadomości Kościańskich ,,za nieprzeciętność’’.

Rada Miejska Kościana Uchwałą nr XX/214/04 z dnia 29 stycznia 2004 r. nadała Panu Edwardowi Stróżykowi Honorowe Obywatelstwo Miasta Kościana.

Pan Edward Stróżyk, mjr rez. Wojska Polskiego, legenda leszczyńskiego garnizonu, wspaniała osobowość, człowiek, od którego emanowała niesamowita radość życia, zmarł 8 grudnia 2006 r. w wieku 94 lat.