Programy UE

04 października 2021

Gra miejska "Kryptonim Wolność"

W sobotę 2 października w Kościanie odbyła się 10. edycja Gry Miejskiej pn. „Kryptonim Wolność”.

Fabuła gry inspirowana była historycznymi wydarzeniami wyzwolenia Kościana podczas Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. Zadania i inscenizacje przenoszą graczy w klimat konspiracji, ale też pomagają uczestnikom w pokonywaniu wielu czekających na nich misji.

Tajne instrukcje i inscenizacje przeniosły graczy w klimat konspiracji, ale też pomogły w pokonywaniu wielu czekających na nich misji. Uczestnicy musieli wcielić się w rolę powstańców, skautów i sanitariuszy. Logiczne myślenie, wiedza na temat miasta, jak i wspólna praca zespołowa były dodatkowym atutem. Były rekonstrukcje, karabiny, armaty, samochód pancerny z epoki, zabytkowe drezyny, tyrolka, ale przede wszystkim zabawa z historią w tle. 

Termin tegorocznej gry przypadnie w 82. rocznicę rozstrzelań zasłużonych obywateli pod ratuszem w Kościanie 2 października 1939 r., do czego nawiązywały elementy tegorocznej edycji gry.

W grze wzięło udział 60 drużyn - 389 osób. I miejsce zajęła drużyna Pędzące Kury, II miejsce Covidowcy, III miejsce Zakręceni wojowie. 9 drużyn zostało wyróżnionych specjalnymi odznakami sprawnościowymi za wykonanie poszczególnych misji. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe trefle i drobne upominki. 

Grę przeprowadzili rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia im. "Kościańskiej Rezerwy Skautowej", grupy Artyleria z Poznania oraz innych grup rekonstrukcyjnych.

Współorganizatorem było Starostwo Powiatowe w Kościanie, Gmina Kościan, Wojewódzkie Centrum Neuropsychiatryczne w Kościanie, LOK, Muzeum Regionalne w Kościanie, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Bank Spółdzielczy w Kościanie, Grodziska Kolej Drezynowa, Stowarzyszenie Historyczne Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, Orkiestra Dęta TON z wokalistką Darią Kaczór - Boś oraz inne kościańskie instytucje i osoby prywatne.