Programy UE

Gra miejska "Kryptonim Wolność"

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej, już dwunastej edycji kościańskiej gry miejskiej "Kryptonim Wolność". Rozgrywka odbędzie się 7 października 2023 roku.

7 października Kościan ponownie zmieni się w powstańcze miasto sprzed ponad wieku, dziesiątki rekonstruktorów przypomną życie z początku XX wieku, ożyją koszary 37. pułku fizylierów, patrole pruskiego zaborcy przejmą kontrolę nad miastem. Gra nawiązuje do brawurowej akcji pod kryptonimem "Wolność", przeprowadzonej w nocy z 29 na 30 grudnia 1918r. przez Kościańską Rezerwę Skautową, gdy młodzi skauci wyzwolili miasto bez jednego wystrzału. Przypomina podchody, czy też bieg na orientację z elementami łamigłówek, szarad i fabułą odnoszącą się do historycznych wydarzeń, które mają bawić, ale i uczyć, jednocześnie upamiętniając historię Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

 

Plan miasta zamieni się w planszę do gry, a uczestnicy będą musieli wykonać specjalnie przygotowane dla nich w tym dniu zadania. Tajne instrukcje i inscenizacje przeniosą graczy w klimat konspiracji, ale też pomogą w pokonywaniu wielu czekających na nich misji. Uczestnicy będą musieli wcielić się w rolę powstańców, skautów i sanitariuszy. Logiczne myślenie, wiedza na temat miasta, jak i wspólna praca zespołowa będą dodatkowym atutem. Będą rekonstruktorzy, repliki karabinów maszynowych, armaty, samochodów pancernych i innych pojazdów z epoki, ale przede wszystkim zabawa z historią w tle.

Jestem przekonany, że tegoroczna edycja powstańczej gry miejskiej po raz kolejny okaże się niezapomnianym przeżyciem dla jej uczestników . Zachęcam do podjęcia wyzwania i  udziału w żywej lekcji historii – podsumowuje burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Data tegorocznego wydarzenia nawiązuje do ogłoszenia przez Radę Regencyjną w dniu 7 października 1918 r. niepodległości Polski (Królestwa Polskiego).

Grę przeprowadzą rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia im. "Kościańskiej Rezerwy Skautowej", grupy Artyleria z Poznania oraz innych grup rekonstrukcyjnych.

Współorganizatorem jest Gmina Kościan, Starostwo Powiatowe w Kościanie, Wojewódzkie Centrum Neuropsychiatryczne w Kościanie i instytucje kościańskie.

Grę współfinansuje Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

Rozgrywkę wsparła także spółka TOP Farms Wielkopolska Sp. z o.o.

Szczegóły i pierwsze wskazówki oraz rejestracja drużyn na stronie internetowej https://gramiejska.koscian.pl/  oraz na plakatach.

Patronat medialny: Gazeta Kościańska, Koscian.net, Kościaniak, Ekościan oraz TVP 3 Poznań.

W tym roku udział w grze będzie możliwy tylko po wcześniejszej rejestracji przez stronę www (nie będzie możliwości rejestracji drużyn w dniu gry).