Programy UE

18 lutego 2013

Gra miejska pn. "Kryptonim Wolność"

W 94. rocznicę rozejmu w Trewirze 16 lutego 2013r. Kościan zmienił się w miasto powstańcze sprzed 94 lat. Podczas żywej lekcji historii, w przestrzeni miejskiej odtworzone zostały „małe zwycięstwa” skautów i uczczono pamięć bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Grę Patronatem Honorowym objęli: Marszałek Marek Woźniak oraz Dowódca 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego ppłk Mirosław Szwed.

W drugiej edycji gry miejskiej pn. „Kryptonim Wolność” ponownie przypomniana została historia zdobycia broni z niemieckiego arsenału usytuowanego w szpitalu psychiatrycznym w Kościanie, która odbyła się w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 roku przez grupę nastoletnich harcerzy z kościańskiej Rezerwy Skautowej im. Jana III Sobieskiego i wyzwolenia przez nich miasta.

Poprzez rekrutację elektroniczną przez stronę internetową www.gramiejska.koscian.pl, gdzie należało zgłosić grupę 5 do 8 osób i wyznaczyć dowódcę-łącznika, grupa otrzymywała pierwsze instrukcje gry.

Od godzin porannych w mieście zauważyć można było ruch i zbieranie się ludzi w podgrupy. Na Ratuszu w oknie zawisła czerwona flaga. Młodzi skauci zgłaszali się do punktu mobilizacyjnego w Ratuszu, gdzie byli wprowadzani w tajniki czekających ich tego dnia zadań, spotykali się na odprawie z dowódcą podziemia w Kościanie i pozowali też do legitymacyjnych zdjęć. Podobnej rejestracji podlegali w tym roku także dziennikarze, którzy otrzymali status i opaski korespondentów wojennych. Gracze byli prowadzeni tajnymi misjami przez miejsca związane z powstaniem, zdobywając punkty za wykonanie zadań.

Zmobilizowanych zostało łącznie 106 osób w 18 grupach. Byli wśród nich nie tylko kościaniacy, przyjeżdżali także mieszkańcy Leszna, Rawicza, Wschowy, Oborzysk czy Nietążkowa. Gracze sukcesywnie rozsyłani byli do różnych punktów kontaktowych jak np. Komisja lekarska poborowa, Fryzjer, wykonywanie Proporców drużyn, czy zdjęć pamiątkowych w Kościańskim Ośrodku Kultury. W leśnej scenerii w Parku Miejskim „skauci powstańcy” przechodzili szkolenie wojskowe, budowali umocnienia strzelnicze, ćwiczyli także rzuty granatem do celu. Nie obyło się również bez Tajnych Kompletów, gdzie gracze wykazując się wiedzą z historii Kościana, rozwiązywali krzyżówkę, której hasło było wskazówką do dalszych działań. Musieli odnaleźć Tablicę pamięci Franciszka Masztalerza, oddając hołd bohaterowi. Byli też wciągani do gry przez szulera, który znał hasło dnia niemieckich wartowników. Jedną z ciekawszych, najbardziej emocjonujących i obleganych misji, było aresztowanie i rozbrojenie niemieckiego oficera Reymana, którego wabiły przechodzące kobiety. Równie ekscytująca okazała się akcja odszukania Dezertera i bezpiecznego doprowadzenia go do siedziby skautów. Natomiast kulminacyjną była misja Arsenał, polegająca na odbiciu broni z Garnizonu niemieckiego, mieszczącego się w obecnym sanatorium. Należało przedostać się niezauważonym przez patrole niemieckie i wykraść broń i amunicję z jednego z budynków. Rozbrojenie Niemców bez użycia siły i jednego wystrzału, pozwoliło uzbroić powstańców w Kościanie i okolicy. Nieopodal na Placu Paderewskiego skauci, w towarzystwie przypadkowego przechodnia składali symboliczny kwiat pod Pomnikiem Powstańców i oddawali cześć bohaterom. Prowadzeni instrukcjami odszukiwali Kwatery Obrońców Rzeczypospolitej 1919-1921 na starym cmentarzu parafialnym i grobu jednego z powstańców. Składali też znicze przy mogiłach powstańców. Nazwisko odnalezionego bohatera Janusza Czaplickiego było kluczem do rozwiązania, z którym należało zgłosić się do Ratusza.               

W tym dniu gazeciarze rozdawali okolicznościową „Gazetę Polską” stylizowaną na 1919 rok, przygotowaną przez kościańskich regionalistów pod. red. Jerzego Zielonki. Okrzykami „Wybuchło Powstanie”, „Paderewski w Poznaniu”, „Wyzwolony Kościan”, zachęcali przechodniów do wzięcia publikacji. W centrum miasta przechadzali się ludzie w stylizacjach sprzed blisko wieku. Natomiast na ul. Wrocławskiej oddziały niemieckie miały ustawioną wartownię i prowokacyjnie zatrzymywali mieszkańców.     

O 16.30 na kościańskim Rynku odbyło się zakończenie gry z podsumowaniem i rozdaniem nagród. Czerwoną flagę zastąpiły barwy narodowe i powstańcze.

Zwyciężyła drużyna „Podwale Leszno” w składzie: Mariusz Zakrzewski, Marysia Zakrzewska, Zosia Szabel-Zakrzewska, Przemek Szabel, Adam Szabel. II miejsce zajęła grupa „Ellos tres veces dos Kościan” w składzie: Monika Marcinowska, Julia Andrzejewska, Alicja Suszka, Filip Kluczyński, natomiast III miejsce grupa o nazwie „Kościański Grom”: Dominik Nawrot, Kamil Markiewicz, Eryk Nowak, Karol Zakrzewski, Kamil Gnusowski, Bartosz Sekuła, Damian Michalski.

Niebawem na miejskiej stronie internetowej www.gramiejska.koscian.pl znajdą Państwo portfolio drugiej edycji gry.
Wiecej zdjęć na facebooku.

Foto Krzysztof Szydłowski i arch UM