Programy UE

23 lutego 2015

IV edycja gry powstańczej „Kryptonim Wolność”

W sobotę 21 lutego br. odbyła się IV edycja gry miejskiej „Kryptonim Wolność”. Dla graczy i obserwatorów była to okazja do poznania historii miasta, jego ciekawostek i miejsc związanych z bohaterami Powstania Wielkopolskiego.

Kościan zmienił się w miasto powstańcze sprzed blisko wieku. Centrum miasta stało się wielką planszą do gry, a uczestnicy poruszali się po ulicach wykonując szereg misji. Uczestnikami byli nie tylko kościaniacy, przyjeżdżali także mieszkańcy innych miast i gmin ościennych. Fabuła osnuta była wokół historii zdobycia broni z niemieckiego arsenału usytuowanego w szpitalu psychiatrycznym w Kościanie w nocy z 29 na 30 grudnia 1918 roku przez grupę nastoletnich harcerzy z kościańskiej Rezerwy Skautowej im. Jana III Sobieskiego i wyzwolenia przez nich miasta.

Drużyny 5-8 osobowe zgłaszały się poprzez rekrutację elektroniczną, gdzie otrzymywały pierwsze instrukcje gry. Punkt mobilizacyjny w ratuszu wprowadzał ich w klimat konspiracji i tajniki czekających tego dnia wyzwań. Już od godziny 9 pierwsze grupy ruszyły na misje. A nie było ich mało. Przewidziano w tym roku 17 zadań, które były rozproszone po całym mieście. Gracze sukcesywnie rozsyłani byli do różnych punktów np. Komisja lekarska poborowa, Kwiaciarnia, czy na zdjęcie pamiątkowe do Ratusza. „Skauci powstańcy” w parku miejskim przechodzili szkolenie wojskowe. Dodatkową atrakcją w tym roku były formacje konne: ułani, przejażdżki i nauka powożenia. Gracze musieli wykazać się także wiedzą z historii Kościana, rozszyfrowywali łamigłówki, a hasło było wskazówką do dalszych działań. Uczestnicy oddawali także hołd bohaterom zapalając znicz przy kwaterze Obrońców Rzeczypospolitej oraz składając kwiaty na Placu Paderewskiego pod Pomnikiem Powstańców. Grupa musiała wyzwolić miasto - przedostać się niezauważonym przez patrole niemieckie i wykraść broń i amunicję z jednego z budynków Garnizonu niemieckiego, mieszczącego się w obecnym sanatorium, co pozwoliło uzbroić powstańców w Kościanie i okolicy. W centrum miasta przechadzali się ludzie w stylizacjach sprzed blisko wieku. Natomiast na ul. Wrocławskiej oddziały niemieckie miały ustawioną wartownię. W parku można było zobaczyć armatę.

O 17.00 na kościańskim Rynku odbyło się zakończenie gry z podsumowaniem i rozdaniem nagród. Zwyciężyła drużyna Kobry – obrońcy tytułu na wolność pod dowództwem Paweł Linke w składzie: Alicja Lewandowska, Szymon Słoma, Kacper Otto, Iga Pokładecka, II miejsce zajęła Drużyna Karabinu AK-47, natomiast III miejsce grupa o nazwie Drużyna Pierścieni i Tłoka.

Grę przeprowadziła Agencja Artyleria z grupami rekonstrukcyjnymi, a współorganizatorami byli Gmina Kościan oraz Stadnina Koni Racot.
Autor zdjęć Krzysztof Szydłowski oraz Arpiniu: Anna Ryl i Zbigniew Warczok.