Programy UE

23 stycznia 2020

I Kościański Koncert Karnawałowy

I Kościański Koncert Karnawałowy "Vivat Moniuszko".

Wystąpią: 

Justyna Dyla (solistka Opery Śląskiej) – sopran

Dariusz Pietrzykowski (solista Opery Narodowej w Warszawie i Opery Nova w Bydgoszczy) – tenor

Andrzej Ogórkiewicz (solista Teatru Wielkiego w Poznaniu i Profesor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu) bas/baryton, prowadzenie koncertu

Orkiestra Kameralna Teatru Wielkiego w Poznaniu

Tadeusz Żmijewski – dyrygent, kierownik artystyczny

 

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu jest naprawdę wielki:

- swoją historią,

- powierzchnią sceny i widowni,

- talentem artystów,

- umiłowaniem i wiernym przy nim trwaniem najlepszej na świecie Publiczności.

 

W koncercie usłyszymy:

S. Moniuszko – aria Halki "Gdybym rannym słonkiem", aria Jontka "Szumią jodły na gór szczycie", aria Miecznika "Polonez" z op. "Straszny dwór", aria Stefana z op. "Straszny Dwór", aria Skołuby "Ten zegar stary" z op. "Straszny Dwór"

L. Różycki – Walc Caton z op „Casanowa”

I. J. Paderewski – aria Manru z op. "Manru"

F. Chopin – „Życzenie”, ,,Etiuda E-dur ", Polka „Dziadek” („Lato z radiem”), ,,Mazurek B-dur"

H. Wars – “Miłość Ci wszystko wybaczy”, „Na pierwszy znak”

R. Stolz – "Brunetki, blondynki"

W. Kazanecki – Walc Barbary z filmu "Noce i dnie"

Justyna Dyla – sopran

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich, m. in. prof. Teresy Żylis-
Gara oraz Daniela Weeks’a.

W Operze Śląskiej zadebiutowała partią Despiny w spektaklu dyplomowym Cosi fan tutte W.A. Mozarta. Od 2009 roku występuje jako solistka Opery Śląskiej wykonując m.in. partie: Małgorzaty ( Faust - Ch. Gounod ), Micaeli (Carmen-Bizet),Elżbiety (Maria Stuarda - G.Donizetti ),Violetty (Traviata- G.Verdi) ,Tatiany (Eugeniusz Oniegin -P. Czajkowski), Christine (Phantom – Yaston /Kopit), Saffi (Baron Cygański – Strauss) Eurydyka (CH.W.Gluck- Orfeusz i Eurydyka), Zofii (Halka-  St.Moniuszko ), Zuzi (Verbum Nobile-St.Moniuszko), Piły (Ubu Rex- K.Penderecki).

Dariusz Pietrzykowski - tenor

Edukację wokalną rozpoczął w Szkole Muzycznej w Kaliszu pod okiem Lidii Małachowicz. Następnie kontynuował ją w bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie Jana Kunerta, którą ukończył z wyróżnieniem w 1995. W tym też roku otrzymał stypendium Fundacji Yamaha. Jest laureatem III nagrody w III Konkursie Wokalnym w Dusznikach - Zdroju (1994). Umiejętności wokalne poszerzał na kursie mistrzowskim u maestry Fedory Barbieri. Dariusz Pietrzykowski jest artystą występującym gościnnie w deskach Opery Narodowej w Warszawie, Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą Nova w Bydgoszczy, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Krakowską, Operą „Na zamku” w Szczecinie oraz teatrem Castello w Mosznej. Współpracuje również z wszystkimi filharmoniami w Polsce. W 2007 roku śpiewał partię solową w balecie Harnasie K. Szymanowskiego. Koncertował również za granicą podczas licznych tournées, m.in. w Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Francji, Grecji, Niemiec, Holandii, Luksemburgu, Rosji, Hiszpanii, Szwajcarii.

Andrzej Ogórkiewicz - bas/baryton

Ukończył PWSM w Poznaniu w klasie Stanisława Romańskiego. Ma w swoim wszechstronnym repertuarze ponad 130 partii operowych operetkowych i musicalowych. Specjalizuje się w rolach basso buffo i  charakterystycznych  takich jak między innymi: Uberto w La serva padrona G.B. Pergolesiego, Don Pasquale w Don Pasquale, Sulpizio w Córce pułku G.Donizettiego, Bartolo w Cyruliku sewilskim, Dandini w Kopciuszku, Geronio w Il Turco in Italia, Oroe w Semiramidzie G. Rossiniego, Hrabia w Weselu Figara, Papageno w Czarodziejskim flecie, Don Alfonso w Così fan tutte W.A.Mozarta,   Melitone w Mocy przeznaczenia, Pistol w Falstaffie, Monterone w Rigoletto G.Verdiego ,  Dziemba w Halce, Podczaszyc w Hrabinie, Skołuba w Strasznym dworze, Szóstak we Flisie S.Moniuszki, Biterolf w Tanhäuserze, Klingsor w Parsifalu R. Wagnera, czy Warłaam  Rangoni. 

Od  roku 1990 roku  zajmuje się pedagogiką wokalną. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od roku 2005 we władzach Wydziału Wokalno-Aktorskiego: Prodziekan, Dziekan, Kierownik Zakładu Muzyki Operowej. Otrzymał Nagrodę „Biały Bez” dla najpopularniejszego aktora scen Wielkopolski,  odznaczenia: Zasłużony Działacz Kultury, Zasłużony dla Kultury Polskiej, Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Medal za Długoletnią Służbę, Medal Komisji Edukacji Narodowej i Srebrny Medal  „Gloria Artis”.

Tadeusz Żmijewski

Z wykształcenia skrzypek i dyrygent, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej. Od 15 lat jest dyrygentem i dyrektorem Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej „Le Quattro Stagioni”. Współpracował między innymi z takimi artystami jak: Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Wiesław Ochman, Grażyna Brodzińska, Krystyna Prońko, Grzegorz Turnau. Z zespołem Dżem nagrał płytę „Dżem Symfonicznie” za którą w 2014 roku otrzymał „Złotą Płytę”.

 

Bilety: 

40 zł normalny

35 zł seniorzy 60+, dzieci do lat 12

Bilety do nabycia w KOK.
Kasa KOK czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00 oraz w każdą pierwszą środę miesiąca od 8:00 do 18:00.