Programy UE

09 czerwca 2024

Jerzy Gnusowski w ratuszu i w filmie

W cyklu „czwartki w ratuszu” zapraszamy na spotkanie z Jerzym Gusowskim, lekarzem pracującym w kościańskim szpitalu nieprzerwanie od 60 lat, laureatem nagrody "Kościan dziękuje".

Jerzy Gnusowski jest bohaterem pierwszego filmu z serii „Kościan. Historia mówiona”, który we fragmentach zostanie zaprezentowany podczas spotkania w ratuszu. To opowieść o kościańskim szpitalu, położnictwie i życiu lekarza w Kościanie w czasach PRL.

Gościem będzie także inicjator serii prof. Andrzej Florkowski z Wydziału Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Partnerem projektu jest Miasto Kościan, a honorowy patronat sprawuje Burmistrz Miasta Kościana.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

 


Jerzy Gnusowski – lekarz specjalista chorób kobiecych, pracujący w SPZOZ w Kościanie od 1964 roku. Był asystentem, zastępcą ordynatora, ordynatorem oddziału położniczo-ginekologicznego, sędzią sądu lekarskiego Wielkopolskiej Izby Lekarskiej. Pracował w Poradniach K w Mochach, Krzywiniu, Czempiniu, Śmiglu i Kościanie. Był kierownikiem Punktu Krwiodawstwa w Kościanie. Wieloletni prezes Zarządu Rejonowego PCK w Kościanie i Kościańskiego Stowarzyszenia Rozwoju i Służby Zdrowia.

Prekursor operacji laparoskopowych i endoskopowych oraz badań USG w Kościanie.

Działacz społeczny, radny miejski II kadencji, dwukrotny Mistrz Polski służby zdrowia w grze deblowej w tenisie ziemnym, Mistrz Wielkopolski w grze singlowej, Mistrz Wielkopolski w narciarstwie alpejskim.

Wielokrotnie nagradzany. Otrzymał m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, odznakę „Za zasługi dla województwa leszczyńskiego”, odznakę za „Wybitną działalność lekarską dla dobra społeczeństwa kościańskiego”, odznakę „Wzorowy pracownik służby zdrowia”, odznaki Honorowe PCK od IV do I stopnia, odznakę „Zasłużony dla Wielkopolskiej Izby Lekarskiej”. Laureat nagrody „Kościan Dziękuje”.


Inauguracja cyklu dokumentalnego „Kościan. Historia mówiona”

W ramach projektu zbierane są historyczne informacje o Kościanie bazujące na osobistych przeżyciach i opiniach świadków różnorodnych wydarzeń. Bohaterem pierwszego filmu jest lekarz Jerzy Gnusowski, który w kościańskim szpitalu przepracował nieprzerwanie 60 lat.

W spotkaniu w ramach CZWARTKI W RATUSZU uczestniczyć będą: Jerzy Gnusowski i inicjatorzy cyklu: prof. Andrzej Florkowski z Wydziału Fotografii Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i Paweł Sałacki z Fundacji Projekt PKS.

Partnerem projektu jest Miasto Kościan, a honorowy patronat sprawuje Burmistrz Miasta Kościana.