Programy UE

12 lutego 2024

Jubileusz orkiestry i kapelmistrza

Podczas koncertu Orkiestry Dętej TON zatytułowanego „Od klasyki do elektroniki” nastąpiło przekazanie batuty nowemu kapelmistrzowi.

Historyczny koncert odbył się w sobotę, 10 lutego, w Kościańskim Ośrodku Kultury. Ogromnym zaskoczeniem dla publiczności była podana w połowie występu informacja, że to ostatni koncert pod batutą Macieja Madanowskiego. Po gromkich brawach dla kapelmistrza na scenie pojawili się burmistrz Piotr Ruszkiewicz i Przewodniczący Rady Miejskiej Kościana Dawid Olejniczak, którzy złożyli życzenia orkiestrze i Maciejowi Madanowskiemu.

Wraz z panem przewodniczącym postanowiliśmy wykorzystać dzisiejszy koncert, aby przypomnieć o dwóch ważnych i niezwykłych jubileuszach. Pierwszy, to 90-lecie Orkiestry Dętej Ton. Wspomnijmy zatem rok 1933, kiedy to doktor Oskar Bielawski powołał do życia orkiestrę składającą się z pracowników „sanatorium”. Nikt nie miał wówczas świadomości, że rodzi się jeden ze symboli Kościana. Orkiestra, która szybko wyszła poza szpitalne mury, zaskarbiła sobie sympatię mieszkańców i stała się ważnym elementem kulturalnego pejzażu Kościana.
Przez dziewięćdziesiąt lat przez orkiestrę przewinęło się kilkuset muzyków i kilkunastu dyrygentów. Jest w tym gronie obecny kapelmistrz TON-u pan Maciej Madanowski, który świętuje 55-lecie pracy artystycznej. Ten niezwykły jubileusz świadczy o jego wielkim talencie, pasji i poświęceniu - mówił burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

Samorządowcy przekazali na ręce kapelmistrza Madanowskiego i prezesa Tonu Emila Kowalczyka okolicznościowe grawertony i bukiety kwiatów.

Dyrygujący „Tonem” od ponad ćwierćwiecza Maciej Madanowski przekazał batutę swemu następcy, którym został Szymon Józwiak, wytrawny klarnecista, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Koncert zakończyły bisy, owacje na stojąco i gromko odśpiewane „sto lat” dla mistrza Madanowskiego.