Programy UE

27 lutego 2024

Jubileuszowe Seminarium Historyków Powstania Wielkopolskiego

We wtorek, 27 lutego 2024 roku, odbyły się uroczystości 50-lecia Ogólnopolskiego Seminarium Historyków Powstania Wielkopolskiego w Kościanie. Wydarzenie objęte było patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Przed seminarium, w farze odprawiono mszę w intencji zmarłych uczestników Seminariów, po której odbyła się uroczystość patriotyczna przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich na Placu Paderewskiego. W drodze do ratusza złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą zdobycie broni przez kościańską Rezerwę Skautową w nocy z 30 na 31 grudnia 1918 roku.

W ratuszu, po przywitaniu gości przez Dariusza Krama, dyrektora Muzeum Regionalnego w Kościanie, głos zabrał burmistrz Piotr Ruszkiewicz.

To wielki zaszczyt gościć w Kościanie wybitnych historyków, którzy swoją pasją i wiedzą przyczyniają się do pogłębienia wiedzy o powstaniu wielkopolskim i skłaniają nas do dyskusji i refleksji nad przeszłością. Jako burmistrz Kościana pragnę wyrazić szacunek i złożyć podziękowanie wszystkim, którzy przez lata przyczyniali się do rozwoju tego wyjątkowego seminarium, inspirującego badaczy do przekazywania wiedzy kolejnym pokoleniom – mówił Piotr Ruszkiewicz

Okolicznościowy adres od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy do organizatorów i uczestników seminarium odczytał dr Rafał Kościański.

Podczas seminarium referaty wygłosili: prof. Bogusław Polak, dr Marek Rezler, dr Zdzisław Kościański, prof. Michał Polak, prof. Janusz Karwat, prof. Andrzej Gulczyński, prof. Przemysław Matusik i dr hab. Rafał Reczek.