Programy UE

Kościan Dziękuje 2014

W 2014 roku wpłynęły dwa wnioski o przyznanie nagrody „KOŚCIAN DZIĘKUJE”.
Kapituła Nagrody „KOŚCIAN  DZIĘKUJE”, na posiedzeniu w dniu 15 kwietnia 2014 roku wyłoniła tegorocznych laureatów. Statuetką „KOŚCIAN  DZIĘKUJE” uhonorowani zostali:

  • Pan Piotr Bielicki za wszechstronną działalność na rzecz Ochotniczej Straży Pożarnej,
  • Pan Stanisław Wujec za wieloletnie i bezinteresowne działania na rzecz rozwoju piłki ręcznej w Kościanie.

Laureaci Kościan Dziękuje 2014:


Pan Piotr Bielicki ukończył Szkołę Oficerów Pożarnictwa w Warszawie i studia pedagogiczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracował w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia Pożarniczego Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Aktywnie pracuje z Kościańską OSP, tworząc jedną z najlepszych jednostek w kraju, uczestnicząc w zawodach sportowo – pożarniczych od miejskich poprzez krajowe do międzynarodowych. Pracuje z młodzieżą tworząc Szczep Harcerskich Drużyn Pożarniczych, którego jest komendantem. Organizator zawodów pożarniczych dla szkół z terenu miasta, i chyba jako jedynych w kraju zawodów dla przedszkoli.  Współuczestniczył przy budowie pomnika harcerzy przy Placu Niezłomnych. Wydał jedyny w kraju biuletyn dla drużyn młodzieżowych pt. „Młodzieżowiec”. Współpracował z Polskim Czerwonym Krzyżem na rzecz dzieci niepełnosprawnych i z domów ubogich. Będąc członkiem Kościańskiego OSP występował na sympozjach pedagogicznych. Po zakończeniu pracy zawodowej pozostał w Kościanie. Ponownie został wybrany Prezesem Zarządu Miejskiego OSP i członkiem prezydium powiatowego. Społecznie wspomaga miejscową jednostkę PSP. Przez cały czas aktywny działacz społeczny. Instruktor harcerski, jest komendantem Szczepu Harcerskich Drużyn Pożarniczych w Kościanie. Uczestnik wielu akcji ratowniczych, przez cały okres służby stale uczestniczył w akcjach gaśniczych. Nauczyciel i wychowawca rzeszy strażaków zawodowej i społecznej służby. Dorobek piśmienniczy to ponad 200 publikacji, swój dorobek naukowy prezentował m.in. na międzynarodowych konferencjach historyków oświaty i wychowania, ogólnopolskich forach zajmujących się problematyką ratownictwa. Współtwórca serii wydawniczych: „Biblioteka szkolna” i „Biblioteka Strażaka Ochotnika”. Członek rady redakcyjnej „Przeglądu Pożarniczego” oraz zastępca redaktora naczelnego magazynu specjalistycznego „Zagrożenia”. Uhonorowany został „Złotą Odznaką Związku OSP”. Wyróżniony przez „Wiadomości Kościańskie” w 2011 roku nagrodą „Za nieprzeciętność” za publikacje lokalne i działalność w Kościańskim OSP. Wspomnieć należy, że Pan Piotr Bielicki mimo stanu spoczynku nadal pracuje z młodzieżą i dorosłymi członkami OSP Kościan.


Pan Stanisław Wujec jest jedną z niezwykłych, wspaniałych postaci sportu których życie i postawa jest kwintesencją wartości wynikających ze sportu. Związany z klubem MKS Tęcza Kościan już od ponad 40 lat. Nigdy nie był jedną z gwiazd, które mogły liczyć na uznanie kibiców za swoje osiągnięcia. Nie był również prezesem, trenerem bądź działaczem na których spływa blask sukcesów drużyny. Nigdy nie był i nie jest osobą, dla której sport był lub jest źródłem splendoru, bądź drogą do kariery życiowej. Był i jest natomiast osobą, której działania nie widzą kibice i nie doceniają media. Pracę dla klubu wykonuje z wielką pasją i skrupulatnością, będąc niezastąpionym od ponad 40 lat. Wychowawca wielu byłych i obecnych szczypiornistów reprezentujących kluby 1 ligi i ekstraklasy Polski oraz Europy, wymienić wypada najsłynniejszych braci reprezentantów Polski – Bartosza i Michała Jureckich. Nigdy nie był kimś kto na sporcie zamawia pieniądze, bądź czerpie z niego jakiekolwiek korzyści materialne. Pracy i czasu, który Stanisław Wujec włożył w rozwój klubu nie da się wycenić, bo odbywała się kosztem  życia osobistego. Dzięki niej jest legendą klubu i jego symbolem, bez którego trudno sobie wyobrazić piłkę ręczną w Kościanie.