Mars interaktywnie czyli jak szukać życia na Marsie

Zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy pt. „Mars interaktywnie, czyli jak szukać życia na Marsie”, który odbędzie się 11 października o godzinie 18:00 i 20:00. Wykład poprowadzi dr hab. Joanna Molenda-Żakowicz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dzięki sondom kosmicznym badającym Marsa od wielu lat, dysponujemy szczegółowymi mapami ukształtowania marsjańskiej powierzchni jak również mapami występowania pierwiastków i związków chemicznych, które możemy powiązać z występowaniem życia. Aby badać możliwość występowania życia na innych planetach, możemy szukać śladów jego istnienia w postaci biomarkerów, będących produktami metabolizmu, albo bezpośrednio weryfikować istnienie zasobów, które są konieczne do występowania życia w takiej postaci, jaką znamy na Ziemi. To drugie zadanie najlepiej wykonać udając się na planetę, księżyc lub inne ciało niebieskie, która nas interesuje, aby pobrać próbki i zbadać je na miejscu, lub wrócić z nimi na Ziemię w celu dokładnego zbadania.

Ten wykład pokaże, w jaki sposób wybrać optymalne miejsce do poszukiwania życia na Marsie, korzystając z interaktywnych map tej planety oraz jak zadbać o to, aby nasze miejsce lądowania i poszukiwań było bezpieczne dla przebiegu ekspedycji.

Wykład jest nieodpłatny prosimy jednak o zgłoszenie swojego udziału dzwoniąc lub wysyłając SMS na numer: 500 014 582.