Programy UE

03 maja 2024

Niech się święci 3 maja!

Kościańskie obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła msza święta w intencji ojczyzny odprawiona w kościele farnym.

Po nabożeństwie odbyła się uroczystość patriotyczna na Rynku, którą poprowadził dyrektor Muzeum Regionalnego Dariusz Kram. Uczestniczyli w niej między innymi: senator Wojciech Ziemniak, burmistrz Piotr Ruszkiewicz i burmistrz elekt Sławomir Kaczmarek, delegacja gminy Kościan z wójtem Andrzejem Przybyłą na czele, Zarząd Powiatu Kościańskiego na czele ze starostą Henrykiem Bartoszewskim, delegacje służb mundurowych, młodzież szkolna, harcerze, delegacje organizacji politycznych i społecznych, mieszkańcy Kościana.

Wartę przy pamiątkowych tablicach zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej oraz harcerze.

Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP Kościan, w raz z którą zaprezentowały się mażoretki Rytmix.

Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Piotr Ruszkiewicz. Przypomniał znaczenie Konstytucji 3 Maja w przeszłości i czasach współczesnych. Nawiązał także do zbliżającej się zmiany na urzędzie burmistrza Kościana.

Za kilka dni zakończę moją służbę, a nowo wybrany burmistrz obejmie ster naszego miasta. To chwila, która ilustruje siłę naszej demokracji. Niezależnie od zmiany władzy, nasza praca na rzecz dobra wspólnego będzie kontynuowana.
Dziękuję wszystkim za wasze zaufanie i wsparcie w ciągu minionych lat. Wspólnie dokonaliśmy wielu pozytywnych zmian dla naszego miasta. Uczyniliśmy je piękniejszym i nowocześniejszym. Wierzę głęboko, że nasza społeczność jest gotowa na kolejne wyzwania i sukcesy.
Niech to święto będzie dla nas wszystkich inspiracją do budowania otwartej, tolerancyjnej i rozwijającej się społeczności królewskiego miasta Kościana.
W tym radosnym dla Polaków dniu, życzmy sobie, naszemu miastu i naszej ojczyźnie wszelkiej pomyślności. Niech się święci 3 maja! – mówił Piotr Ruszkiewicz.

Po uroczystości, w Muzeum Regionalnym otwarto wystawę czasową „Mieszkańcy Ziemi Kościańskiej w 2. Korpusie Polskim”.