29 lipca 2024
Ogłoszenie listy projektów Kościańskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2025
Burmistrz Miasta Kościana podaje do publicznej wiadomości listę zgłoszonych projektów wraz z informacją o ich dopuszczeniu lub niedopuszczeniu do głosowania w ramach drugiej edycji Kościańskiego Budżetu Obywatelskiego.
Komisja Konkursowa Kościańskiego Budżetu Obywatelskiego powołana Zarządzeniem Burmistrza Miasta Kościana nr 59/24 z dnia 10 lipca 2024 r., dokonała formalnej oceny zgłoszonych przez mieszkańców projektów na podstawie kryteriów zawartych w Uchwale Rady Miejskiej Kościana z dnia 23 lutego 2023 roku w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełnić Kościański Budżet Obywatelski. Ocenę pozytywnie przeszło 10 projektów. Z powodu niespełnienia kryteriów określonych w uchwale do głosowania nie dopuszczono 10 projektów.
A/ Projekty dopuszczone do głosowania:
Numer projektu |
Tytuł projektu |
Kategoria |
Projekt nr 1 |
Tablica wyników sportowych LED Stadion Miejski |
Projekt mały |
Projekt nr 2 |
Plac zabaw wraz z małą infrastrukturą na terenie Szkoły Podstawowej nr 2 w Kościanie |
Projekt duży |
Projekt nr 3 |
Plac zabaw dla małych odkrywców |
Projekt duży |
Projekt nr 4 |
TELEBIM - Ekran LED |
Projekt duży |
Projekt nr 5 |
Kościański Mural Historyczny |
Projekt mały |
Projekt nr 10 |
Wymiana i montaż band na lodowisku MOSiR w Kościanie |
Projekt duży |
Projekt nr 14 |
Ratujemy i szkolimy! - Na STRAŻy bezpieczeństwa! |
Projekt duży |
Projekt nr 17 |
Odkrywamy super TALENTY, czyli muzyka z pasją w dobrym TON-ie. |
Projekt mały |
Projekt nr 19 |
KONSTA - Bezpieczny Przedszkolak. Bezpieczne Osiedle. Kierowco zwolnij! |
Projekt mały |
Projekt nr 20 |
Mural |
Projekt mały |
B / Projekty niedopuszczone do głosowania
Numer projektu kategoria projektu |
Tytuł projektu |
Projekt nr 6 Projekt duży |
Montaż inteligentnych ławek (np. z ładowarkami do urządzeń mobilnych)
Uzasadnienie: Komisja podjęła decyzję o niedopuszczeniu zgłoszonego projektu do głosowania z powodu niespełnienia kryteriów określonych w Uchwale Rady Miejskiej Kościana nr XLIII/517/23 z dnia 23 lutego 2023 roku w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełnić Kościański Budżet Obywatelski. We wskazanym terminie wnioskodawca nie odpowiedział na wezwanie Komisji do: uzupełnienia adresu we wniosku, załączenia oryginału listy poparcia projektu, wskazania dokładnych lokalizacji ławek na terenie będącym własnością Gminy Miejskiej Kościan.
|
Projekt nr 7 Projekt mały |
Licznik odliczający czas do zmiany świateł
Uzasadnienie: Komisja podjęła decyzję o niedopuszczeniu zgłoszonego projektu do głosowania z powodu niespełnienia kryteriów określonych w Uchwale Rady Miejskiej Kościana nr XLIII/517/23 z dnia 23 lutego 2023 roku w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełnić Kościański Budżet Obywatelski. Teren wskazany do realizacji projektu nie jest własnością Gminy Miejskiej Kościan, co oznacza niespełnienie wymogu określonego w § 8 pkt. 5 uchwały.
|
Projekt nr 8 Projekt duży |
Wymiana nawierzchni chodnika na kostkę brukową przy ul. płk W. Pileckiego
Uzasadnienie: Komisja podjęła decyzję o niedopuszczeniu zgłoszonego projektu do głosowania z powodu niespełnienia kryteriów określonych w Uchwale Rady Miejskiej Kościana nr XLIII/517/23 z dnia 23 lutego 2023 roku w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełnić Kościański Budżet Obywatelski. Teren wskazany do realizacji projektu nie jest własnością Gminy Miejskiej Kościan, co oznacza niespełnienie wymogu określonego w § 8 pkt. 5 uchwały.
|
Projekt nr 9 Projekt mały |
Budowa Boulodromu do gry w Petanque
Uzasadnienie: Komisja podjęła decyzję o niedopuszczeniu zgłoszonego projektu do głosowania z powodu niespełnienia kryteriów określonych w Uchwale Rady Miejskiej Kościana nr XLIII/517/23 z dnia 23 lutego 2023 roku w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełnić Kościański Budżet Obywatelski. Wniosek nie został zgłoszony przez mieszkańca Kościana a przez stowarzyszenie reprezentowane przez prezesa, co oznacza niespełnienie wymogu określonego w § 4 pkt. 1 i § 8 pkt. 1 uchwały.
|
Projekt nr 11 Projekt duży |
Budowa kładki pieszo-rowerowej nad kanałem Obry od targowiska do ul. Wodnej, przy Gospodzie Ryś wraz z renowacją istniejącej ścieżki
Uzasadnienie: Komisja podjęła decyzję o niedopuszczeniu zgłoszonego projektu do głosowania z powodu niespełnienia kryteriów określonych w Uchwale Rady Miejskiej Kościana nr XLIII/517/23 z dnia 23 lutego 2023 roku w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełnić Kościański Budżet Obywatelski. Teren wskazany do realizacji projektu nie jest własnością Gminy Miejskiej Kościan, co oznacza niespełnienie wymogu określonego w § 8 pkt. 5 uchwały.
|
Projekt nr 12 Projekt mały |
Kościański Marsz za Życiem
Uzasadnienie: Komisja podjęła decyzję o niedopuszczeniu zgłoszonego projektu do głosowania z powodu niespełnienia kryteriów określonych w Uchwale Rady Miejskiej Kościana nr XLIII/517/23 z dnia 23 lutego 2023 roku w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełnić Kościański Budżet Obywatelski. Wniosek nie został zgłoszony przez mieszkańca Kościana a przez osobę prawną, co oznacza niespełnienie wymogu określonego w § 4 pkt. 1 i § 8 pkt. 1 uchwały. Ponadto, część terenu wskazanego do realizacji projektu nie jest własnością Gminy Miejskiej Kościan, co oznacza niespełnienie wymogu określonego w § 8 pkt. 5 uchwały.
|
Projekt nr 13 Projekt duży |
Budowa drogi pożarowej i dojazdu dla karetek oraz innych służb ratunkowych do bloków położonych przy ulicy Kosynierów 26a; 26; 24; 22; 20; 18 wraz z budową oświetlenia i urządzeniem terenów zielonych a także modernizacją miejsc parkingowych na działce 1475/14 w Kościanie
Uzasadnienie: Komisja podjęła decyzję o niedopuszczeniu zgłoszonego projektu do głosowania z powodu niespełnienia kryteriów określonych w Uchwale Rady Miejskiej Kościana nr XLIII/517/23 z dnia 23 lutego 2023 roku w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełnić Kościański Budżet Obywatelski. Zgłaszający nie uzupełnił braków wskazanych przez Komisję, przez co zgodnie z § 10 pkt. 3 wspomnianej uchwały projekt pozostaje bez rozpatrzenia. Zamiast uzupełnień mieszkaniec dostarczył projekt o innej nazwie, innym zakresie i z inną listą poparcia. Zgodnie z § 5. pkt 1. i § 19 uchwały nie został on dopuszczony do głosowania.
|
Projekt nr 15 Projekt mały |
Budowa karuzeli dla młodzieży na terenie przy Ferfecie.
Uzasadnienie: Komisja podjęła decyzję o niedopuszczeniu zgłoszonego projektu do głosowania zgodnie z § 9 Uchwały Rady Miejskiej Kościana nr XLIII/517/23 z dnia 23 lutego 2023 roku w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełnić Kościański Budżet Obywatelski, to jest z powodu istnienia okoliczności uniemożliwiających realizację proponowanego zadania. Wskazany przez wnioskodawcę teren, na którym ma być realizowany projekt objęty jest do roku 2028 trwałością projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Okres trwałości projektu to czas, w którym nie może on być poddawany znaczącym modyfikacjom. Dotyczy to w szczególności utrzymania celów oraz wskaźników i rezultatu określonych we wniosku o dofinansowanie. Budowa karuzeli oznaczałaby zmniejszenie powierzchni biologicznie czynnej terenu objętego trwałością projektu, co byłoby jego znaczącą modyfikacją. Modyfikacja projektu może skutkować koniecznością zwrotu unijnej dotacji.
|
Projekt nr 16 Projekt duży
|
Budowa Placu Zabaw dla Młodzieży na Terenie przy Ferfecie.
Uzasadnienie: Komisja podjęła decyzję o niedopuszczeniu zgłoszonego projektu do głosowania zgodnie z § 9 Uchwały Rady Miejskiej Kościana nr XLIII/517/23 z dnia 23 lutego 2023 roku w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełnić Kościański Budżet Obywatelski, to jest z powodu istnienia okoliczności uniemożliwiających realizację proponowanego zadania. Wskazany przez wnioskodawcę teren, na którym ma być realizowany projekt objęty jest do roku 2028 trwałością projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Okres trwałości projektu to czas, w którym nie może on być poddawany znaczącym modyfikacjom. Dotyczy to w szczególności utrzymania celów oraz wskaźników i rezultatu określonych we wniosku o dofinansowanie. Budowa placu zabaw oznaczałaby zmniejszenie powierzchni biologicznie czynnej terenu objętego trwałością projektu, co byłoby jego znaczącą modyfikacją. Modyfikacja projektu może skutkować koniecznością zwrotu unijnej dotacji.
|
Projekt nr 18 Projekt mały
|
Zewnętrzna ścieżka sensoryczna (dźwiękowa) na placu zabaw przy Samorządowym Przedszkolu nr 1.
Uzasadnienie: Komisja podjęła decyzję o niedopuszczeniu zgłoszonego projektu do głosowania z powodu niespełnienia kryteriów określonych w Uchwale Rady Miejskiej Kościana nr XLIII/517/23 z dnia 23 lutego 2023 roku w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełnić Kościański Budżet Obywatelski. Nie wszystkie działki wskazane do realizacji projektu są własnością Gminy Miejskiej Kościan, co oznacza niespełnienie wymogu określonego w § 8 pkt. 5 uchwały. |
W przypadku negatywnej weryfikacji projektu, zgłaszający projekt może wnieść odwołanie do Burmistrza Miasta Kościana w terminie 7 dni kalendarzowych od dnia opublikowania listy zgłoszonych projektów wraz z informacją o ich dopuszczeniu lub niedopuszczeniu do głosowania.
Odwołanie wnosi się na piśmie lub drogą elektroniczną na adres Urzędu lub za pośrednictwem platformy ePUAP. O zachowaniu terminu wniesienia odwołania decyduje data wpływu odwołania do Urzędu.
Odwołania rozpatruje Burmistrz Miasta Kościana, w terminie 7 dni kalendarzowych licząc od daty ich złożenia. Rozpatrzenie odwołania jest ostateczne.
Burmistrz Miasta Kościana
/-/ Sławomir Kaczmarek