Programy UE

20 lutego 2017

Podsumowanie VI edycji gry miejskiej

W sobotę 18 lutego br. odbyła się VI edycja gry miejskiej „Kryptonim Wolność”. Dla graczy i obserwatorów była to okazja do poznania historii miasta, jego ciekawostek i miejsc związanych z bohaterami Powstania Wielkopolskiego.

Kościan zmienił się w miasto powstańcze sprzed blisko wieku. Ożyły koszary 37 pułku fizylierów, patrole pruskiego zaborcy, które przejmowały kontrolę nad miastem. Dzięki życzliwości właścicieli kamienic i punktów usługowych znajdujących się na rynku udało się odtworzyć wygląd dawnych kamienic w centrum miasta. Dziesiątki rekonstruktorów, statystów i aktorów przypominało życie z początku XX wieku. O bruk stukały znów końskie kopyta ciągnące dorożki, drezyny wróciły na tory, ułani konno patrolowali miasto, wypuszczano także balony zwiadowcze. Centrum miasta stało się wielką planszą do gry, a uczestnicy poruszali się po ulicach wykonując szereg misji. Drużyny zgłaszały się poprzez rekrutację elektroniczną, gdzie otrzymywały pierwsze wskazówki do gry. Już od godziny 9 pierwsze grupy ruszyły na misje. A nie było ich mało, bo 55 grup. Drużyny musiały wykazać się sprytem, grą zespołową jak i tężyzną fizyczną. Na uczestników czekał tor przeszkód, tor szermierczy, misja morska, a także park linowy. Na jeden dzień odżyła postać ks. Józefa Surzyńskiego, który potajemnie na chórze w farze nauczał graczy pieśni, zadaniem graczy było także wykupienie z rąk Niemców jego licytowanych mebli. W tym roku na boisku przy hali sportowej Łazienki pojawiły się również balony. O godz. 17.00 na kościańskim Rynku odbyło się zakończenie gry z podsumowaniem i rozdaniem nagród. Drużyny, które wykazały się wybitnymi umiejętnościami w poszczególnych misjach otrzymały odznaki sprawnościowe.
Zwycięzcy gry miejskiej „Kryptonim Wolność”:
I miejsce - Drużyna: „Panny Morowe” w składzie:
Dowódca - Barbara Szczepaniak,
Członkowie - Joanna Braszak, Weronika Grabowska, Michalina Grabowska, Paulina Daros,
II miejsce - Drużyna: „Żaby” w składzie:
Dowódca – Katarzyna Kaczmarek,
Członkowie - Kamil Kaczmarek, Barbara Domichowska, Beata Donaj, Tomasz Gackowski
III miejsce - Drużyna: „Zawsze gotowi” w składzie:
Dowódca – Bartek Nowicki,
Członkowie – Nikodem Rybczyński, Mikołaj Świt, Eryk Ratajczak, Kamil Kucharzewski
Grę dla miasta Kościana przeprowadziła Agencja Artyleria z grupami rekonstrukcyjnymi, a współorganizatorami byli: Gmina Kościan, Powiat Kościański, Muzeum Regionalne, Kościański Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna, Fara Kościańska, Stadnina Koni Racot, Grodziska Kolej Drezynowa, 15 Pułk Ułanów Poznańskich, LOK, I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie, Zespół Szkół nr 1 w Kościanie, Straż Miejska, Kawiarnia Saskia, Kwiaciarnie. Miasto mogło cofnąć się o wiek wstecz, dzięki pomocy instytucji i właścicieli kamienic z rynku m.in.: Conex, Bank BGŻ BNP Paribas, ELGos, Cenowy Raj, Kodak EXPRESS.