Programy UE

09 lipca 2024

Podziękowania za odwagę i obywatelską postawę

Błażej i Stanisław Pluskota otrzymali podziękowania od władz miasta za szybką i odważną interwencję, dzięki której zatrzymano sprawcę brutalnego rozboju.

W poniedziałek, 8 lipca, gośćmi przewodniczącej rady miejskiej Tamary Turek i burmistrza Sławomira Kaczmarka byli Błażej i Stanisław Pluskota, którzy ujęli sprawcę kradzieży i pobicia 78-letniej mieszkanki Kościana.

Do dramatycznego zdarzenia doszło 20 czerwca, w klatce schodowej jednego z bloków na osiedlu Piastowskim w Kościanie. Młody mężczyzna pobił i okradł 78-letnią kobietę, która wcześniej wypłaciła pieniądze z bankomatu. Zaalarmowani okrzykami sąsiedzi pobiegli za mężczyzną i ujęli go na ulicy Surzyńskiego.

Zaatakowana kobieta została zabrana karetką pogotowia ratunkowego do szpitala, gdzie stwierdzono u niej złamanie kości twarzy. Lekarze po przeprowadzeniu badań zdecydowali pozostawić ją na dalszej obserwacji medycznej.

Skradzione mienie zostało w całości odzyskane, a 33-letni sprawca trafił na trzy miesiące do aresztu tymczasowego. Grozi mu do 15 lat więzienia.

Mężczyźni, dzięki którym ujęto sprawcę rozboju otrzymali od burmistrza okolicznościowe adresy, w których czytamy między innymi: W czasach, gdy często spotykamy się z obojętnością na krzywdę innych, Pana czyn jest dowodem na to, że wciąż istnieją ludzie, dla których dobro drugiego człowieka i sprawiedliwość są najwyższymi wartościami. Serdecznie za to Panu dziękuję w imieniu społeczności miasta Kościana.

Tamara Turek, Błażej Pluskota, Stanisław Pluskota, Sławomir Kaczmarek.
Tamara Turek, Błażej Pluskota, Stanisław Pluskota, Sławomir Kaczmarek.