Przelot F-16 nad Kościanem - z uwagi na pogodę przełożony

W piątek 16 lutego br. piloci z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach oddadzą hołd bohaterom z Kościańskiej Rezerwy Skautowej, niskim przelotem nad Kościanem. Przelot będzie wykonany dwoma samolotami F-16 na pułapie 1500 m- najniższym dopuszczonym przepisami lotniczymi.

Samoloty nadlecą z północnego wschodu i dwukrotnie przelecą nad miastem. Najbardziej prawdopodobną godziną przelotu jest 9:40. Zostanie ona potwierdzona juto około 9:00, gdyż jest zależna od pogody.

16 lutego obchodzimy rocznicę Rozejmu w Trewirze, który kończył zwycięskie Powstanie Wielkopolskie. W Kościanie rocznica ta jest obchodzona w szczególny sposób, gdyż właśnie wtedy oddajemy hołd skautom z Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

Ochotniczy oddział powstańczy utworzony został 14  grudnia 1918 w oparciu o Drużynę Skautową im. Jana Sobieskiego, założoną w 1912 r. Liczył 120 młodych ludzi. Dowódcą był instruktor skautowy, drużynowy Józef Kamiński. W nocy z 29 na 30 grudnia 1918 r. skauci przeprowadzili akcję pod kryptonimem „Wolność”, włamując się do pruskiego garnizonu i wykradając broń. Pozbawili tym samym zdolności bojowych, stacjonujące w Kościanie niemieckie jednostki: 2. batalion 36. pułku i 2. batalion zapasowy 37. pułku piechoty.  Dowódca garnizonu wobec zaistniałej sytuacji był zmuszony do  poddania. Tak oto grupa 46 młodych ludzi uzbrojonych w jeden pistolet doprowadziła do kapitulacji 2 pruskie bataliony. Jutro piloci z Krzesin oddadzą im szczególny hołd. A w sobotę odbędzie się gra miejska pt. „Kryptonim Wolność”, której kanwą jest akcja kościańskich skautów. 

Uwaga!
Szanowni Państwo, mamy złą wiadomość. Ze względu na zbyt niski pułap chmur, zaplanowany na dziś przelot F-16 nie odbędzie się. Jest jednak wiadomość dobra- piloci nie odwołali lotu a jedynie przełożyli. Mamy nadzieję, że pogoda pozwoli odbyć go w przyszłym tygodniu.