Wykład na Wieży Ciśnień

Miejscowość: Kościan
Miejsce: Obserwatorium astronomiczne
Data rozpoczęcia: 2017-10-26
Data zakończenia: 2017-10-26
Organizator: Obserwatorium astronomiczne

Zapraszamy na kolejny wykład popularnonaukowy pt. „Pogoda kosmiczna czyli wpływ aktywności magnetycznej Słońca na klimat Ziemi”, który odbędzie się 26 października o godzinie 18:00 i 20:00. Wykład poprowadzi prof. dr hab. Paweł Rudawy z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Słońce jest gwiazdą aktywną magnetycznie, więc oddziaływania plazmy z polem magnetycznym powodują powstawanie na Słońcu złożonych obszarów aktywnych, wielkich protuberancji, potężnych rozbłysków i monstrualnych koronalnych wyrzutów materii. Podczas wykładu spróbujemy pokazać, jaka jest natura tych zjawisk słonecznych i źródło ich energii? Czym jest pogoda kosmiczna i jak ją kształtują zjawiska związane z aktywnością magnetyczną Słońca? Czy pogoda kosmiczna wpływa na pogodę na Ziemi lub zagraża naszym sieciom energetycznym i satelitom?

 Prof. dr hab. Paweł Rudawy pracuje w Instytucie Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Heliofizyki i Fizyki Kosmicznej. Główne tematy jego badań naukowych to dynamika protuberancji słonecznych, numeryczne modelowanie ewolucji plazmy rozbłysków słonecznych, mechanizmy grzania korony słonecznej, pogoda  kosmiczna. Zorganizował wiele ekspedycji dla obserwacji całkowitych zaćmień Słońca.

Wykład jest nieodpłatny prosimy jednak o zgłoszenie swojego udziału dzwoniąc lub wysyłając SMS na numer: 500 014 582.