Zmiany w ruchu rowerowym

W piątek 29 września br. odbyła się wspólna konferencja prasowa Burmistrza Miasta Kościana i Starosty Kościańskiego. Przedstawione zostały najnowsze zmiany w organizacji ruchu w Kościanie.

Dotyczą komunikacji rowerowej oraz zainicjowanych przez Radnego Rady Miejskiej Kościana Zbigniewa Majchrzaka, zmian wprowadzających ułatwienia dla rowerzystów poruszających się po mieście. Powołany zespół opracował zmiany na osiach komunikacji pn.-pd., wykorzystując m.in. ścieżki wzdłuż Bulwaru Kościańskiego, zapewniając bezpieczny dojazd np. do szkoły, cmentarza, czy marketów.

Od przyszłego tygodnia zmieniona zostanie organizacja ruchu rowerów w ul. Kościuszki – w stronę ronda Solidarności ruch rowerowy będzie prowadzony jezdnią, a nie jak do tej pory za UM chodnikiem.  Ze względu na duży ruch w ul. Wrocławskiej, Strzeleckiej i Marcinkowskiego, wzdłuż Bulwaru Kościańskiego wprowadzono czerwone pasy ułatwiające przejazd rowerzystów przez jezdnię, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przeniesienie ruchu na bulwar uzasadnione jest także dużą ilością wypadków w ul. Nadobrzańskiej.

W ul. Maya, jako bezpieczny dojazd do szkoły, planowana jest ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż boiska pomocniczego. Podobnie dla ułatwienia dojazdu w kierunku dworca, także w ul. Dworcowej, ruch rowerowy będzie kierowany po chodnikach. W ul. Północnej wprowadzono dodatkowe oznakowanie poziome, umożliwiając przejazd do szkoły „czwórki”. Odnowione zostało oznakowanie ścieżek rowerowych w mieście. Także do właścicieli marketów zwrócono się z prośbą o możliwość oznakowania na wjazdach do posesji ostrzeżeń, tak aby zapewnić pieszym i rowerzystom bezpieczeństwo w tych newralgicznych i uczęszczanych punktach.

Przy okazji skierowano apel do mieszkańców o składanie propozycji ustawienia stojaków rowerowych oraz propozycje rozwiązań ułatwień w komunikacji rowerowej w mieście.