Programy UE

Kościan Dziękuje 2009

W 2009 roku wpłynęło siedem wniosków o przyznanie nagrody „KOŚCIAN DZIĘKUJE”. Kapituła po przeanalizowaniu wszystkich wniosków, w dniu 22 kwietnia 2009 r., podjęła uchwałę w sprawie przyznania nagród Panom Bartoszowi Jureckiemu i Michałowi Jureckiemu oraz Stowarzyszeniu Chór Męski „ARION” w Kościanie. O przyznanie statuetki Panom Bartoszowi Jureckiemu i Michałowi Jureckiemu wnioskował Burmistrz Miasta Kościana Michał Jurga wraz z Przewodniczącym Rady Sportu Markiem Szymkowiakiem, natomiast Stowarzyszeniu Chór Męski „ARION” w Kościanie – 50 mieszkańców Kościana.

Nagrodę Miasta Kościana Kapituła przyznała Bartoszowi Jureckiemu i Michałowi Jureckiemu w uznaniu za szczególne osiągnięcia sportowe i propagowanie piłki ręcznej wśród kościańskiej młodzieży, zaś Stowarzyszeniu Chór Męski „ARION” w Kościanie za zasługi dla rozwoju ruchu chóralnego w Kościanie.

Wręczenie Nagrody „KOŚCIAN DZIĘKUJE” miało miejsce podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej Kościana inaugurującej XXIII Dni Kościana, w dniu 5 czerwca 2009

Laureaci „Kościan Dziękuje” 2009


Pan Bartosz Jurecki i Michał Jurecki są rodowitymi kościaniakami, wychowankami klubu „Tęcza Kościan”. Wielokrotnie reprezentowali Kościan i region w rozgrywkach sportowych.

Bartosz Jurecki kontynuował karierę sportową w klubie Olimpia Piekary Śl., później grał w klubie Chrobry Głogów. Wspólnie z drużyną SC Gladiators Magdeburg od 2006 roku zdobywał punkty w najsilniejszej w Europie lidze niemieckiej.

Michał Jurecki rozpoczął zawodową karierę sportową w Chrobrym Głogów, później reprezentował Vive Kielce, stąd przeniósł się do Hamburga. Obecnie gra TuS N-Lübbecke w Niemczech.

Obaj w reprezentacji Polski rozegrali po kilkadziesiąt spotkań w kadrze trenera Bogdana Wenty. Bartosz jest czołowym zawodnikiem na pozycji obrotowego, Michał rozgrywa efektowne mecze na pozycji lewego rozgrywającego.

Zdobywcy srebrnych medali ma MŚ w Niemczech 2007 roku. Wywalczyli V miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie 2008, a ostatnio w styczniu zdobyli brązowy medal na MŚ w Chorwacji.

Nagradzani wielokrotnie i honorowani tytułami najlepszego sportowca m.in. w plebiscycie Gazety Kościańskiej, Przeglądu Sportowego i TVP. Odznaczeni przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Złotym Krzyżem Zasługi.

Od początku sportowej kariery wzór sumienności i pracowitości, podkreślający swe kościańskie korzenie.

Stowarzyszenie Chór Męski „ARION” w Kościanie założony został w październiku 1924 roku z inicjatywy Stanisława Józefa Wojciechowskiego, organisty kościoła farnego, kompozytora i pierwszego dyrygenta, lekarza dra J. Dirbacha (autora nazwy zespołu), dra Emanuela Twórz oraz Franciszka Stróżyka.

W okresie przedwojennym i w pierwszych latach po wojnie „Arion” koncertował z udziałem solistów scen poznańskich, wystawiał też jednoaktowe opery i operetki. W okresie dyrygentury, muzyka i kompozytora, Tadeusza Emila Kościowa (w latach 1951-1987) chór „Arion” odniósł szereg dalszych sukcesów artystycznych. W 1971r. zdobył IV miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Kraśniku Lubelskim. W 1986 r. otrzymał Nagrodę Twórczą Miasta Kościana. W 1986r. jest laureatem „Srebrnej Liry” w Rydzynie. W Wielkopolskich „Dniach Muzyki” w Dusznikach Wlkp. w 1990r. zdobył srebrną ”Maskę Orfeusza”. W 1992r. otrzymał po raz drugi Nagrodę Twórczą Miasta Kościana. W bogatym repertuarze zespołu znajdują się zarówno pieśni świeckie, żołnierskie, patriotyczne, ludowe, jak i pieśni religijne, w tym kolędy i pastorałki. Chórzyści śpiewają nie tylko na rodzimej Ziemi Kościańskiej, ale i za granicą np. w Niemczech, Austrii, Francji, w Watykanie 1.09.1993r. na audiencji generalnej Jana Pawła II. W 2000 r. Chór Męski „Arion” w Kościanie był inicjatorem „Śpiewania Kolęd i Pastorałek”, które kontynuowane jest do dziś. Od 2003 r. Stowarzyszenie Chór Męski „Arion”. W tym roku w październiku obchodzi jubileusz 85-lecia.